Bazénová voda a naše zdraví

Kdo by nechtěl mí t vlastní bazén? Asi každý z nás by neodmítl takový komfort. Odpadá docházka na koupaliště, riziko koupání ve vodě, kde se koupe několik set lidí, ztráta soukromí a ještě ušetříme za vstupy do vodních center. Ale není vše tak jednoduché. I když náš vlastní bazén máme hygienicky nezávadný, jenom pro sebe a můžeme se příjemně rekreovat v zázemí domova, musíme takové zařízení dobře udržovat. Není to ale zas taková věda, jak to vypadá.
potápění pod vodou
Dnes stačí pozvat si experta na bazénovou vodu nebo navštívit bazénové centrum, kde nám se vším poradí. Bazénová voda je vlastně ve chvíli napuštění vodou stojatou. Podle toho s ní také musíme zacházet. Stav vody je nutné alespoň jednou týdně kontrolovat. Sledujeme množství chloru, kyselost vody tzv. pH. Pokud budeme vodu udržovat ve správných parametrech, můžeme se spolehnout, že při koupání neutrpí naše kůže, vlasy, nehty. Dítě v rodině pak by měla být jistota, že vodu budeme kontrolovat dvojnásob pečlivě, protože kůže dítěte je choulostivější, než kůže dospělého. Je také běžné, že dítě při svých hrách snadno vodu olízne nebo se nechtěně napije. Proto je určitě důležité, abychom si byli jisti kvalitou vody v našem bazénu.
koukání do mikroskopu
 
Jak si kvalitu vody zkontrolujeme
 
dříve měli pomůcky na kontrolu vodu v rukkou pouze odborníci. Dnes již běžně sady pro kontrolu pH a hladiny chloru můžeme koupit ve specializovaných centrech nebo v potřebách pro laboratoře. Existuje několik forem testů. Nejčastější jsou testy kapkové, kdy podle návodu snadno pochopíme, jak si test vody provést. Jedna náplň vystačí až na stodvacet testů. Je to velice dostupná a finančně dostupná metoda, jak si být jisti, že se budeme koupat nejen v průzračné vodě, ale i ve vodě nezávadné. Existují i sady s tabletovými testery. I zde není problém test u laika provést a mít bazém hygienicky i chemicky nezávadný.