Co by se mohlo stát, kdyby se zanedbalo čištění kanalizace?

Není pochyb o tom, že kanalizační systém je jedním z největších vynálezů lidstva. Díky němu můžeme žít ve výškových budovách, nehledě na to, že značně zlepšil hygienu i kvalitu života ve městě. Dnes už bychom si život bez něj nedovedli představit.

Ovšem součástí je i pravidelné čištění kanalizace https://www.kanalizace-instalateri.cz/cisteni-kanalizace. To není příliš vítané, neboť obvykle znamená uzavření ulice, a s tím spojené objížďky. To může být nepříjemné, zvláště v dopravní špičce či v zácpách, jaké nastávají například v Praze.

kanal2

Proto mnoho lidí přemýšlí, zda je to skutečně nutné. Přeci jen, jediný důsledek, který běžný člověk vidí, je právě uzávěra. Avšak jen málokdo si uvědomuje, co by se stalo, kdyby se tato pravidelná údržba, ať už jde o čištění či opravy, neprováděla.

V první řadě je nutné si uvědomit, že se tímto způsobem odstraňují nánosy usazené na stěnách. Vzhledem k tomu, co kanalizací protéká, není totiž divu, že se na jejích zdech poměrně rychle tvoří nánosy. A ty postupně snižují průtok, navíc je zde také nebezpečí, že by mohly kanál ucpat.

kanal1

Co by se v takovém případě stalo, není třeba říkat. Nešlo by splachovat toaletu, neodtékala by voda z umyvadla či dřezu. A asi nikdo z nás by v takovém prostředí nechtěl být déle, než pár minut. Ovšem důležité je takovýto havarijní stav vůbec nepřipustit.

To ovšem není jediná hrozba. Pokud by například prasklo potrubí, začaly by se splašky rozlévat do půdy. Tím by ji mohly otrávit, zvláště pokud by se jednalo o tu ornou. O tom, jaký by zde byl zápach, ani není třeba mluvit.

Navíc je potřeba vzít v úvahu, že naše kanalizační síť není zrovna nejnovější – například v Praze jsou i starší, než 50 let. Je tedy jasné, že je potřeba častá údržba, pokud se má zachovat její funkce. Proto bychom měli pochopit, že jsou tyto práce skutečně nutné. Koneckonců, lepší občasná objížďka, než být bez kanalizace, ne?