Proč je třeba počítat se vším

Rozhodujete-li se o novém zaměstnání, vždy musíte zvážit všechny proměnné. Nová práce se může zprvu zdát jako snová, ovšem za čas byste zjistili, že v sobě skýtá mnoho problémů, kterých jste si například nebyli vědomi, byť jste si je mohli uvědomit již předtím. Tak pojďme na to!

euro-870757_640 (1)

Čistý příjem je něco, co byste si měli vypočítat jako první, zvláště pak, pokud zaměstnavatel udává mzdu pouze v hrubém příjmu. Výpočet čistej mzdy je tím nejlepším vodítkem pro vás, abyste se mohli informovaně rozhodnout o vašem budoucím povolání. Zvolte tedy tu práci, která je vám mzdově nejvýhodnější, ovšem nezapomeňte zvážit další faktory.

  1. Vzdálenost do práce = pokud vás čeká každý den dlouhé dojíždění, musíte si být vědomi toho, že se to promítne do vašich nákladů. Vypočítejte si náklady na cestu do a ze zaměstnání a vynásobte pracovními dny v měsíci. Jak moc velkou část to ubere z vašeho přijmu? Je to nepatrná částka (pár set korun) nebo je to velká a podstatná část (několik tisíc?)

  1. Stravování = je možnost stravovat se za zvýhodněnou cenu přímo na firmě? Je tam třeba zajištěn nějaký catering pro zaměstnance nebo je tam blízko cenově příjemná hospoda? Je možnost si na firmě ohřát svoje vlastní jídlo? Vypočtěte ceny stravování a také odečtěte, protože na oběd pravděpodobně nebudete doma.

dream-job-2904780_640

  1. Přesun kvůli zaměstnání = budete se muset za zaměstnáním stěhovat? Skutečně se to vyplatí? Do celkové čisté mzdy musíte nutně připojit nájem a služby, případně cenu za stěhování v prvním měsící a určitě také další náklady se zařizováním nového místa. Skutečně se to i potom vyplatí?
  2. Jiné náklady = zde patří například náklady na speciální pojištění pro dané zaměstnání, pracovní úbor či nářadí, může to být i oblečení vhodné pro danou pozici či další menší náklady, které ale budete muset každý měsíc vynaložit. Jak vám to vychází po odečtení všech těchto položek?