Bazénové vysavače jsou obdobou těch bytových

Někteří lidé se domnívají, že k provozu bazénu postačí pořídit výkonné čerpadlo, připojit k němu filtrační nádobu s křemičitým pískem nebo nějakou vhodnou filtrační alternativou, pravidelně prohánět objem nádrže filtrací, pravidelně kontrolovat pH vody a čistit vodu desinfekčními prostředky. Takto to skutečně funguje – zpočátku, kdy je bazén málo vytížený a v provozu pár dnů. Časem se však na dně začnou usazovat kaly v podobě větších napadaných kousků nečistot, co jsou natolik těžké, že je víření vody a sání čerpadla nedokáže přiblížit k sacím tryskám, ke skimmeru, nebo k přelivu, a vlivem gravitace spadnou ke dnu. A pokud se jim nevěnuje pozornost, mohou vytvořit i nepříjemný mazlavý povlak, který koupání může dokonale znepříjemnit.

čistá voda

Problém může také nastat při výskytu řas, na ty obvykle neplatí běžná bazénová chemie a je nutné na ně nasadit algicidní přípravek. Odumřelé trsy řas pak ovšem plavou ve vodě a mohou být natolik jemné, že projdou filtrací a utvoří v bazénu hustý zákal. Toho se lze pak zbavit vločkovačem, který malé částečky sloučí do větších celků a ty pak spadnou na dno. Bylo by pošetilé je tam nechávat, protože by celý proces očisty vody ztratil význam, a tak v této chvíli přichází na řadu bazénové vysavače.

Očistu bazénu vyžaduje i jeho dno

V prodeji jsou tři základní typy vysavačů, které se rozlišují podle automatizace jejich činnosti. Plně automatické (robotické) zastanou veškerou práci, ušetříte čas i námahu, ale počítejte s vyšší cenou, obvykle v desítkách tisíc korun. Mají však svůj vlastní filtrační okruh a nejsou závislé na bazénové filtraci.

dívka se psem ve vodě

Poloautomatické a ruční se k filtraci připojují a zde záleží na tom, zda preferujete samostatného pomocníka, nebo si poradíte sami a budete spoléhat na sílu vašich paží. Jedinou nevýhodou poloautomatů je jejich pohyb po dně. Ten totiž neprobíhá přesně podle řídící jednotky, jak je tomu u robotů, ale stroj po dně korzuje v náhodných drahách. Může se tedy stát, že na nějaké místo https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/andrej-kiska-slovensko-robert-fico-novorocni-projev_1801011430_haf se zkrátka nedostane. Poloautomaty se vyplatí hlavně u frekventovanějších bazénů o větších rozměrech, kde by bylo ruční čištění příliš namáhavé a časově náročné.