Proč se dříve používalo především schodiště dřevěné

Každý z nás chodí po schodech prakticky denně. Staly se pro nás tak běžnou součástí našich životů, že je prakticky ani nevnímáme. Chůze po nich se nám stala automatickou. A tak není divu, že si ani nevšimneme, z jakých různých materiálů jsou vyrobeny.

Zde závisí především na tom, zda se jedná o vnitřní či vnější schodiště. U těch vnitřních je to bezesporu beton, u těch vnějších kov. A není divu, koneckonců lépe odolává rozmarům počasí, jako je déšť, sníh, ale i v průběhu roku se měnící teplota.

schodiste3

Dříve však bylo zdaleka nejobvyklejší schodiště dřevěné. Našli jsme jej prakticky ve všech domcích, snad s výjimkou hradů, kde byl i zde použit kámen. To mělo samozřejmě svůj důvod, který ani tak nespočíval ve skvělých vlastnostech dřeva – koneckonců nebylo příliš voděodolné, nehledě na to, že mohlo být velmi snadno napadeno červotoči, nýbrž v jeho dostupnosti.

Nesmíme zapomínat, že dříve byla na našem území podstatně větší plocha lesa, než je tomu dnes. Tím pádem měli lidé dostatek dřeva na to, aby si z něj postavili nejen schody, nýbrž celé domy. Tehdy byl totiž beton ještě něčím naprosto neznámým.

schodiste4

Později, jak šel čas, a lesy ubývaly, byl nahrazen materiály, které byly stabilnější, déle vydržely, vyžadovaly méně péče, a byly tedy v konečném důsledku levnější. Jsou to především již zmíněný beton a kov.

Ovšem to neznamená, že se na dřevo zcela zanevřelo. Ačkoliv nemá ty nejlepší vlastnosti (i když existuje značná spousta horších materiálů, které lze použít), rozhodně vypadá dobře a dodává domu teplý, útulný ráz. Proto se využívá například právě v kombinaci s betonem, kdy ten tvoří základ, a na něj se položí dřevěná deska. V domech, které chtějí spíše modernější vzhled, je pak nahrazeno dlaždicemi či linoleem.

Je tedy vidět, že vývoj jde dál. Rozhodně se nezastavil, a jednou přijde doba, kdy se i beton stane věcí minulosti. Co jej nahradí, nevíme, ale určitě bude zajímavé to sledovat.