Proč savci nahradili dinosaury

Všichni víme, že před zhruba 69 miliony let došlo ke katastrofě, která způsobila vyhynutí velké části dinosaurů. O její příčině se doposud debatuje, ačkoliv se v současnosti jako nejpravděpodobnější jeví náraz velkého asteroidu do místa, kde se dnes nachází poloostrov Yucatán.

 

Avšak ať už se stalo cokoliv, následky jsou nezpochybnitelné – éra dinosaurů skončila a na jejich místo nastoupili savci. Zde se však můžeme ptát, proč právě oni, a ne například hmyz, jako tomu bylo v druhohorách. Co měli naši předkové za výhody?

 

po vyhynutí většiny dinosaurů nastaly velké změny

 

V první řadě to byla teplokrevnost a s ní související schopnost si sami regulovat tělesnou teplotu. V tom jim pomáhala také jejich srst, která izolovala lépe než dinosauří proto-peří. Jejich v té době malá velikost znamenala, že nepotřebovali příliš mnoho potravy, a coby všežravci se mohli živit prakticky čímkoliv, co bylo po ruce, či spíše po tlapce.

 

Tím hlavním důvodem úspěchu však bylo to, že nesnášeli vajíčka, nýbrž jejich mláďata prodělávala svůj vývoj již v těle matky. To značně zvyšovalo jejich šance na přežití, neboť již nehrozilo, že vejce sežere predátor, případně embrya zahynou vlivem nepříznivého počasí. To jsou koneckonců věci, které savcům pomáhají dodnes.

 

první savci se podobali dnešním hlodavcům

 

Je tedy pochopitelné, že když se po hromadném vymírání uvolnil životní prostor, savci jej velice rychle zaplnili. Samozřejmě, existoval zde i hmyz, avšak je potřeba si uvědomit, že v té době již nebyl obsah kyslíku v atmosféře tak vysoký, a tudíž příslušníci suchozemských bezobratlých již nemohli dosáhnout takové velikosti.

 

Samozřejmě, zdaleka ne všichni dinosauři zahynuli. Některé druhy přežily, avšak vesměs se jednalo o ty menší, přizpůsobivější typy. A nyní, když již neexistovali skutečně velcí predátoři, nebo alespoň ani zdaleka ne v takovém množství, měli savci cestu k úspěchu otevřenou.

 

Není tedy divu, že netrvalo dlouho a rozrostli se v širokou škálu rodů a druhů, jak postupně zaplňovali různé ekologické niky. A tak tomu je až dodnes, ačkoliv je samozřejmě otázkou, jak dlouho bude tato úspěšná cesta ještě pokračovat, stejně jako to, kdo nastoupí po nich.