Není kachna jako kachna

Slimák. Mezi zahrádkáři věčné téma. Je možné ho ze zahrady vůbec vymýtit? Jen těžko. Vyzkoušet můžeme různé způsoby. Od zaručených rad, po chemické nebo přírodní prostředky. Způsobem, jak můžeme výskyt plzáků španělských alespoň eliminovat, je nákup kachen. Ale ne kachen ledajakých. Jedná se o indické běžce, kteří jsou u nás stále více oblíbeni. Jejich obliba vzrůstá proto, že jsou ochotni svůj jídelníček doplnit o zmíněné slimáky. Indičtí běžci dokáží slimáky najít ve vysoké trávě, ale i pod hromadou mulčovací kůry. Tento zvláštní druh kachen se od ostatních odlišuje především vzpřímenou a svižnou chůzí. Někdy se tito opeřenci nazývají – kachna tučňák.
letící kachna
Hodí se do každé zahrady?
Běžci potřebují dostatečný životní prostor. Nezbytné je, zajistit jim stín a vodu na koupání. Tyto kachny sice nevyžadují tak časté koupání jako jiné kachny, nicméně bez vody se neobejdou. Je tedy nutné, zajistit jim dostatečně velkou nádrž. Oplocení nemusí být nijak vysoké. Kachny sice létat mohou, ale tento druh létá spíše výjimečně a nízko nad zemí. Vděčni vám budou za možnost schovat se do krytého příbytku se suchou podestýlkou. Tuhý mráz nesnáší úplně dobře a mohlo by dojít k namrznutí běháků. To, že kachny konzumují slimáky neznamená, že není nutné dokrmování. Slimáci se nevyskytují celou sezonu, proto je nutné běžcům nabídnout speciální granule, šrot s vařenými brambory nebo naklíčené obilí. Jestli chcete indické běžce chovat jako domácího mazlíčka, pak nejspíš budete zklamáni.
vylíhnutá kachňata
Tyto kachny jsou velice plaché a přítomnost člověka rozhodně nevyhledávají. Pokud se k nim budete chtít více přiblížit, je nutné s nimi komunikovat ihned po vylíhnutí. Komplikované je odlišení kachny od kačera. Není to stejné jako u ostatních druhů kachen, kde můžeme pohlaví rozeznat podle zabarvení peří. U indických běžců pohlaví rozeznáme podle vydávaného zvuku. Samice totiž na rozdíl od samců hlasitě kvákají.