Móda před sto lety


Šaty dělaly člověka v každé době, a tak je zajímavé prohlížet si staré fotografie z dob našich prababiček. Historické oděvy v nás někdy probouzí úsměv, ale většinou musíme uznat, že jim nechybí elegance. Říká se jim vintage a butiky, které tyto šaty z dob dávných prodávají, jsou celkem i oblíbené. Kolikrát v nich objevíte skutečně krásné originální kousky i doplňky, které vytvořily ruce malých živnostníků za časů první republiky.

viktoriánský styl

Vintage módu tvoří ale především vybrané kousky světových značek a toto netypické oblečení proslavily známé hvězdy jako jsou třeba Julia Roberts nebo Kate Moss. Ale ani obyčejní milovníci této módy se ho nebojí různě doladěné dnes nosit, protože starobylá móda působí vznešeně a ušlechtile. Skříň po prababičce určitě nelikvidujte, mohou v ní být opravdové hodnoty starých časů!

 

Bez klobouku ani ránu

Kostýmek a k němu klobouk. Bez toho si módu před sto lety nelze ani představit. Klobouky se nosily s klopeným okrajem – připomínaly svým tvarem zvonek. Také se zdobily krajkou či peřím. Poté se začaly nosit pestřejší tvary i větší velikosti. Byl to módní doplněk, který měl v té době na hlavě téměř každý – ženy, ale i muži. Ti si na hlavu dávali často buřinky, které později vyměnili za slamáky.

Dnes sice klobouky stále z módy nevyšly a hlavně něžné pohlaví jimi podtrhuje svoji eleganci, ale vypadají už úplně jinak, spíše se širokou krempou. Na plážích vidíme ženy s letními slamáky ozdobené barevnými mašlemi a pánové si nasazují svoje oblíbené kšiltovky nebo kulichy.

 červený klobouk

Kalhoty pro ženy naprosté tabu

Zatímco dnes jsou kalhoty nejoblíbenějším oblečením pro každého člověka, v historii budily na ženách téměř veřejné pohoršení. Průkopnice módy, které se odvážily vyjít do ulic v kalhotech se stávaly neobvyklým středem pozornosti až pohoršení. Dámy se odvážily brát si je pouze do postele nebo na sport či pláž a teprve až v padesátých letech se spolu s kalhotovými sukněmi začaly běžně nosit.