Lovelocks

Všimli jste si někdy na mostech a zábradlí v jejich bezprostřední blízkosti spousty malých či velkých visacích zámečků? Tak přesně to se nazývá slovem Lovelocks. Jedná se o zámeček, který tam zamknuli dva jedinci, aby zpečetili, nebo chcete-li utvrdili, či uzamkli navždy svou lásku. Proč ale právě mosty? Klíčky od těchto zámků totiž končí právě v řece pod ním, aby zámeček nemohl nikdo z těch dvou odemknout.
visací zámky
Bohužel jsou podporovány do velké míry prodejnami suvenýrů poblíž mostů, a tak jsou mosty doslova posety malými různobarevnými čtverečky. Někdy jsou ve tvaru srdce, jindy je na nich pouze namalováno, nebo si tam páry všeho věku píšou iniciály, případně celá jména, data a tak dále. Byť se může na první pohled jednat o krásný akt lásky, ve skutečnosti se často pouze znečišťuje spousta míst, kde takové kýčovité věci nemají co dělat.
Tak například Karlův most v Praze a jeho okolí. Tam jsou lovelocky připínány neustálými davy turistu ve velmi hojném počtu denně a bohužel to ani v nejmenším nevypadá dobře. Takové zámečky pak musí město na svoje náklady neustále odstraňovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o stovky různých typů a konkrétních kusů, od kterých město Praha nemá klíče, musí je odstraňovat pomocí štípacích kleští. Takto ale stejně nelze odstranit všechny, proto některé musí odstranit pomocí silnější brusky.
Turisté znečišťují tímto způsobem nejen zábradlí přímo na mostě, ale i v jeho okolí. Dokonce u součásti některých soch, jako například sochu svatého Jana Nepomuckého. Městská správa při každém takovém čištění sundá zhruba šest tun kovu.
zámek k srdci
Nejsme ale jediný stát, kde se lovelocky objevují, můžete je vidět prakticky v každém státě v poměrně hojném množství. Otázka jestli je ale hodnotnější onen vzniklý svazek v onen okamžik, nebo nějaký jiný rituál, který po sobě nezanechá následky, které je pak potřeba složitě napravovat.