Co si představit pod pojmem magnetická úpravna vody?

K této metodě se využívají především elektromagnety, permanentní magnety, případně elektrické pole střídavého proudu, nebo elektrostatické pole.
Vzhledem k tomu, že v přírodě se nevyskytuje destilovaná voda bez obsahu minerálních látek, a pokaždé jde o vodu „obohacenou“, každá voda obsahuje určité množství rozpuštěných solí. Záleží pochopitelně na její tvrdosti. Jsou to soli kyselin, které se v přírodě vyskytují běžně, např. uhličitan vápenatý je vápenná sůl kyseliny uhličité. Tyto minerální soli se usazují především na teplých a horkých plochách vodních rozvodů – v potrubí a armaturách, uvnitř rychlovarných konvic, na spirálách bojlerů, uvnitř kotlů. O tom, co dokáže vodní kámen (uhličitan vápenatý), jsme z televizních reklam dostatečně poučeni (kámen v myčkách a v pračkách).
kulaté ventily
Magnetickou úpravou vod dochází ke změně krystalizace minerálních solí. Krystalky jsou menší, mají i odlišný tvar a v podstatě nulovou přilnavost k povrchu kovových i nekovových materiálů. Využívá se soustava několika desítek magnetů, které mají vůči sobě obrácené póly. Nadbytečný vápník se tedy z vody neodstraní, ale eliminují se jeho nežádoucí vlastnosti v technologických zařízeních. Takto upravená voda dokonce rozpouští i staré vápenité usazeniny.
nerezavějící ocel

Úprava permanentním magnetem nebo elektromagnetickým polem

K magnetické úpravě vody se používá buď permanentní magnet bez vlastního zdroje elektrické energie, nebo cívka, která se musí připojit k elektrickému rozvodu. Každou úpravnu vody musí navrhovat odborník, který zohlední průtok vody v potrubí, a který také navrhne nejvhodnější způsob řešení. Instalace magnetické úpravny se tedy provádí v podstatě na míru. Na materiálu vodovodního rozvodu (ocel, plast, měď, olověné trubky) nezáleží a nemá to na účinnost úpravny vody vliv. Pouze poniklované ocelové trubky by se měly používat výhradně pro úpravu užitkové vody.
kapající kohoutek

Návrh řešení přenechejte odborníkům

Výrobci magnetických úpraven vody využívají stejného fyzikálního principu, pouze se mění konstrukční řešení celého zařízení, případně jeho rozměry a povrchová úprava. Odlišný je i průtok vody zařízením, obvykle se instaluje k hlavnímu přívodu vody v domě. Výhodou instalace úpravny na bázi působení elektrického proudu je, že není třeba žádný zásah do vodovodních trubek, pouze postačí docela obyčejná elektrická zásuvka na 230 V.