Hacking, postrach moderní doby

Když budeme mluvit o heckingu, musíme si nejprve říci, co toto slovo vůbec znamená. Tak tedy, hacking je činnost, která využívá bezpečnostních děr v počítačových systémech. Stručně a jasně řečeno, je to vzdálený útok na počítač. Cílem může být finanční motivace, zejména pokud se člověk na druhé straně nabourá do internetového bankovnictví, nebo jde čistě jen o recesy, jindy je motivace ublížit druhému, a zostudit ho třeba vystavením jeho intimních fotek na webu.
hacker a svět

Jak se se pozná hackutý počítač?

Na první pohled to nemusí být vůbec patrné, jindy to zjistíme hned, jako třeba v tom případě, když útočník použije jinde na webu fotky, které máme uložené jen v počítači a nikdy nikomu jsme je nedávali k nahlédnutí. Dalším případem může být to, že když zadáme do webového prohlížeče nějakou adresu, automaticky nás přesměruje jinam. Nejobtížněji je poznatelné to, když se někdo nabourá do počítače s úmyslem sledovat nás prostřednictvím kamery.

Jak se bránit?

I když antivirový program nedokáže zcela uchránit, bez něj je riziko několikanásobně větší. Základním pravidlem je, mít kvalitní antivirový program a pravidelně ho aktualizovat. Nestahovat neznámé soubory, neklikat na odkazy v e-mailu od neznámých lidí. Pokud máme podezření, že se s naším počítačem něco děje a sami si s tím nedokážeme poradit je vhodné obrátit se na odborníka který se nám na počítač podívá.
anti počítačový virus
Ačkoli stále častěji slýcháme o nějakém kybernetickém útoku, není třeba propadat panice. Jde spíše jen o to, dodržovat určité bezpečnostní zásady při pohybu na internetu, jako je třeba to, že volíme složitá hesla, odhlašujeme se ze stránek, které opouštíme atd. Dobré je také pravidelně si důležité dokumenty zálohovat. Opatrnost je tedy na místě i v tomto případě, jako koneckonců kdekoli jinde. Pravidelně se o svůj počítače starejte, zálohujte, kontrolujte a vybírejte opravdu ty nejlepší antivirové programy které nás pomáhají chránit i když to není vždy na sto procent.