Děti by si s elektrickým proudem neměly tykat
Dospělý člověk a elektrický proud v rozvodné síti – to nejde dohromady. Ačkoliv se elektřina v zásuvce šíří bez zápachu, bez hluku a bez barvy, vnímáme ji velice dobře dotekem. Cítíme její působení již v malém výkonnostním režimu, natož pod napětím 230 Voltů.
Někteří zkušení elektromontéři o ní tvrdí, že jen maximálně člověka nakopne, zabrní, a že není třeba panikařit, lidem se slabším srdcem však může ublížit fatálním způsobem. A co teprve dětem.
Nenechávejte děti v ohrožení života
Malí všeteční tvorové rádi zkoumají vše, co jim přijde pod ruku. Jsou to bytosti hravé, bezstarostné, neobyčejně vynalézavé, a tak není problém pro ně zastrčit do zdířky zásuvky třeba hrot nůžek na nehty, pletací jehlici, sponku na vlasy, špendlík, a ono by se jistě ještě něco tenkého a kovového našlo. A že se děti neostýchají předvést svoje dovednosti i na veřejnosti, dokazuje jedna příhoda z Václavského náměstí v Praze. V roce 1978 tam ve vyhlášeném bufetu „Koruna“ vyhodil hlavní jistič malý pětiletý klučina, co způsobil zkrat v zásuvce zastrčením kovové sponky do vlasů.
Ten klučina to přežil, a dnes je z něj dokonce elektromontér, co tvrdí, že elektřina v zásuvce jen mírně brní, ovšem své děti před účinky elektrického proudu důkladně chrání. Dokonce aktivně prodává dětské pojistky do zásuvek. Chce to zkrátka ten správný lidskýpřístup.
Plastové kryty zásuvek
Jsou to bezpečnostní kryty různého tvaru, nejčastěji kruhového, jež vyplní vnitřní prostor zásuvek tak, aby děti neměly šanci proniknout do fázové zdířky a propojit ji s nulákem a kolíkem. Osadit bychom je měli především v dětském pokoji, kde jsou zásuvky přímo v jejich dosahu, dále nezapomínejme na volné zdířky v obývacím pokoji a v ložnici, většinou tam, kde na ně spolehlivě dosáhnou. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, i kdyby měl být třeba opatřen potiskem s Maxipsem Fíkem nebo králíky z klobouku, vězte, že svým ratolestem prokážete službu, za níž vám možná budou v dospělosti vděčné.